Програма за развитие на НЧ „Цар Борис III – 1928“ през 2025 година

ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ В НЧ „ЦАР БОРИС III – 1928”
- БИБЛИОТЕКА
- ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ „БАЛКАН”
- ХОР НА СОФИЙСКИТЕ МОМЧЕТА
- ШКОЛА ПО АНГЛИЙСКИ ЕЗИК
- ШКОЛА ПО ПИАНО, СОЛФЕЖ И ПОП-ПЕЕНЕ „PH. D. MUSIC LAB”
- ШКОЛА ПО КИТАРА
- ШКОЛА ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО
- КАБИНЕТ ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЯ НА СЛУХА И ГОВОРА
Екипът на НЧ „Цар Борис III – 1928” работи за изпълнение на основната мисия на читалището – чрез традиционни и иновативни методи да осигурява информационни, културно-просветни и образователни услуги в полза на местната общност. С подкрепата на местната власт нашата институция се стреми да привлече хората от района, както и от други краища на София, за да могат те да припознаят читалището като своето място за развлечение, образование и достъп до информация.
Творческите колективи, които се развиват в НЧ „Цар Борис III – 1928”, ще продължат и през 2025 г. да участват в културния живот на столицата, страната и чужбина. През 2024 г. съставите и отделни изпълнители, обучаващи се в читалището, взеха участие в конкурси, фестивали и други инициативи и получиха високи отличия и награди.
За 2025 г. се предвижда честване на:
- Кръгли годишнини на изявени личности в областта на изкуството и културата и различни празници;
- Традиционен Великденски концерт през месец април;
- Продукции и представяне на усвоените знания през учебната 2024-2025 г. от учениците, обучаващи се в читалището – месец юни;
- Празничен Коледен концерт през месец декември.
- ПЛАН-ПРОГРАМА ЗА РАБОТАТА НА БИБЛИОТЕКАТА ПРЕЗ 2025 ГОДИНА
Библиотеката при НЧ „Цар Борис III – 1928” изпълнява функцията на обществен информационен център за живеещите в район Сердика, а и в цяла София.
Библиотечният фонд към октомври 2024 г. е 31828 тома. Предвиждаме през 2025 г. да постъпят около 800 тома нови заглавия от всички области на знанието от реализирани проекти, от собствени средства и от дарения.
Библиотеката е напълно автоматизирана по отношение на каталогизация, инвентаризация и обслужване на потребители.
Предвиждаме през 2025 година да бъдат регистрирани около 480 потребители на библиотеката; да бъдат раздадени над 12 000 библиотечни документа и да бъдат реализирани над 4 000 посещения. Библиотеката предоставя информационно обслужване на читателите на място и онлайн и дистанционни услуги като: справка за заемани заглавия и заети в момента документи; презаписване на книги; резервация на търсени заглавия; поръчки за закупуване на нова литература; посещение и доставяне на книги до домовете на читатели; изпращане на сканирани текстове по електронната поща и други интерактивни приложения.
В библиотеката паралелно с обслужването на потребители се извършва и частична инвентаризация. За следващата година се предвижда проверка на 10% от библиотечния фонд. Ще бъдат отчислени около 1000 тома книги по причина физически изхабени, повредени и заменени от читатели; остарели по съдържание и многоекземплярни.
През 2025 година ще продължат процесите на автоматизация и дигитализация на библиотечният фонд. Посещенията на сайта на читалището https://chitalishte-tsarboris.com са 46 535 от създаването му през 2019 г. към настоящия момент, а на интернет каталога на библиотеката http://catalog.chitalishte-tsarboris.com:8081/abweb/public – 5850 от началото на 2020 г., когато стартира новата му версия.
Библиотеката ще продължи своята дейност, свързана с обучението на:
- читателите за работа с компютърната техника, периферните устройства и ползването на интернет;
- обучения и предоставяне на методична помощ за колеги от София и страната за работа с приложния библиотечния софтуер „АБ”;
- обучение на студенти, изучаващи библиотечни и нформационни науки.
През 2025 г. Библиотеката ще вземе участие във всички събития, свързани с четенето и популяризиране на книгата. - Маратона на четенето – месец април;
- Традиционен Великденски Концерт
- Националната библиотечна седмица – месец май;
- Отбелязване на кръгли годишнини от рождението на изявени личности и празници;
- Участие в инициативи на Българската библиотечно-информационна асоциация; Съюза на народните читалища и Асоциация Съвременни читалища, в събития, инициирани от Столична библиотека и други библиотеки в София и страната;
- Обучения, семинари, кръгли маси, свързани с библиотечните процеси – автоматизация, дигитализация, библиотечна квалификация и др.
Изготвили: Галина Савова и Тервел Стилиянов, библиотекари
- ПЛАН ЗА РАБОТА И РАЗВИТИЕ НА ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ БАЛКАН ПРЕЗ 2025 г.
През 2025 г. ансамбъл БАЛКАН ще продължи да работи с цел запазване на завоюваните позиции на един от най-добрите и уважавани ансамбли както в гр. София, така и в цяла България, както и за представянето на българския фолклор в страната и в чужбина.
И през следващата година ансамбълът ще работи за постигане на целите, свързани пряко с популяризиране на българското фолклорно танцово изкуство, чрез:
- Набиране на нови танцьори;
- Усвояване на досегашния репертоар на ансамбъла;
- Подготовка и разширяване на уменията във връзка със създаване на нов репертоар;
- Усъвършенстване на уменията в техническо и артистично отношение;
- Създаване на отношение и разширяване на познанията в областта на българския фолклор.
През 2025 г. работата в ансамбъла ще бъде организирана с оглед наличието на начинаещи танцьори, в които следва да бъдат изградени необходимите за дейността на състава умения. Ще продължи активната работа и с оркестъра, който е основно звено в работата на ансамбъла. Предстои и възстановяване и представяне на 3 танца, които не са в активния репертоар.
Работата в ансамбъла ще бъде подчинена на организиране на участията, подготовката за представяне, в това число подходящ репертоар, избор на изпълнители и т.н.
Ансамбълът ще подготви и станалите вече традиционни изяви:
Честване на Сирни Заговезни – м. март;
Лазаруване – м. април;
Годишен концерт – м. май;
Коледен концерт – м. декември;
Коледуване – м. декември.
Към настоящия момент ансамбълът има покана за участие в международен фолклорен фестивал в Панама през м. февруари.
Извън посочените по-горе събития ансамбълът ще вземе участие съобразно финансовите си възможности и в други мероприятия, на които бъде поканен.
Към основния ансамбъл функционират детски групи, чиято основна цел е да възпита у децата отношение и любов към заниманията с български народни танци и да ги подготвят за ансамбъла. През 2025 г. ще продължи обучението на децата в школите и ще продължи набирането на нови деца. Обособени са 2 групи на база възрастов принцип.
На детските групи също се възлага изготвяне на самостоятелен репертоар за участия в концерти.
Методическото ръководство на всички групи ще се осъществява от Гл. художествен ръководител на ансамбъла – г-н КИРИЛ ЧИРПАНЛИЕВ.
Изготвили: Милена Чирпанлиева, организатор и Кирил Чирпанлиев, художествен ръководител; Десислава и Михаил, ръководители детска формация
- ХОР НА СОФИЙСКИТЕ МОМЧЕТА – ДЕЙНОСТ ПРЕЗ 2025 г. Хорът на Софийските момчета при НЧ „Цар Борис III – 1928” стартира учебната 2024/2025 година с 47 деца и младежи. ПРЕДВАРИТЕЛЕН КОНЦЕРТЕН ПЛАН ЗА СЕЗОНА 2024 – 2025 Г.
- Пролетен в началото на м. април и
- Концерт по случай 1 юни.
- Международен хоров фестивал „Момчетата пеят“ – октомври 2025 г.
- Декември – Традиционен Коледен концерт.
Изготвил: Проф. д-р Адриана Благоева, диригент
- ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ШКОЛАТА ПО АНГЛИЙСКИ ЕЗИК
През учебната 2024 - 2025 година в школата па английски език ще се обучават около 20 деца. Учениците сe разпределят в групи според нивото на знания.
През настоящата година ще следваме учебния план, като всяко дете ще усвоява знания според нивото, до което е стигнало. Работи се с помагала и учебници осигурени от читалището и съобразени с възрастта и знанията на курсистите. По желание се оказва помощ на тези от курсистите, които изпитват затруднения при усвояването на материала, както във връзка с училищната програма, така и по програмата на курсовете, които посещават.
В процеса на обучение ще бъдат използвани различни занимателни и забавни игри и помагала, също осигурени от читалището. Така по-малките курсисти лесно и бързо усвояват новата лексика и граматика.
В школата ще се отбелязват празници и по-важни дати от историята на България. С парти и забавна програма ще се отразяват различните празници, като Хелоуин.
Ще бъдат изготвяни проекти свързани с историята и културата на Британия, които обогатяват, както лексикалните знания, така и общата култура на курсистите.
Ученици, които заявяват желание, биват подготвяни за полагане на изпити за различни видове сертификати по Европейската езикова рамка.
Изготвил: Теодора Неделчева, преподавател по английски език
- МУЗИКАЛНА ЛАБОРАТОРИЯ „PH. D. MUSIC LAB“ – ИЗУЧАВАНЕ НА ПИАНО, СОЛФЕЖ, ПОП-ПЕЕНЕ
Перспективи:
През 2025 г. ще продължим да подкрепяме музикалното развитие и образование на деца, младежи и възрастни обучавани.
Ще подпомагаме професионалната подготовка на ученици, кандидат-студенти и студенти.
Ще насърчаваме нашите възпитаници, които имат потенциал, да създават авторско творчество.
Ще подготвяме и насърчаваме деца за участие в международни и национални форуми, посветени на изкуствата.
Ще подкрепяме нови интерпретации и звукозаписна дейност на нови български песни и други произведения.
Ще продължим да подпомагаме и деца със специални образователни потребности (СОП) – с кохлеарни имплантни системи (КИС), дислексия, зрителни и двигателни нарушения и др.
Начин на работа:
Образователните програми са индивидуални, гъвкави, като честотата на провежданите уроци е съобразена изцяло с потребностите, възможностите, времевия диапазон и др. на обучаваните. Понякога самите обучавани прекъсват редовните занимания или провеждат уроци еднократно в месеца или по-рядко. Тук идеята е музикалната лаборатория да насърчава личната мотивация и да откликва и на спорадични пориви към занимания с изкуства.
Към момента работим както присъствено, така и дистанционно – съобразно потребностите и предпочитанията на обучаваните.
Предварителна програма: Ще се включим в три дистанционни международни форума, организирани от полски организации: Digi-talenty, Digi – Form – Art и Star Bridge. Те имат по четири основни издания в годината – зима (изпращаме материали и видеозаписи до 15.02.), пролет (до 15.05.), лято (изпращаме материали и видеозаписи до 15.07.), есен (до 15.11.). Ще се включим във форуми в София: 1. Международен фестивал – конкурс за вокални изпълнители „Вярвай, искай, можеш“ (Форумът е в Културния календар на МК и Стол. общ.), провежда се в края на юни в Банкя. 2. Международен фестивал на изкуствата „Кръстопът на музите“, многожанров, провежда се през октомври в кино „Люмиер“, зала 11 на НДК, 3. Международен фестивал “Коледна изповед“, провежда се през ноември или декември. 4. Национален конкурс “Звезден сблъсък“, Велико Търново, провежда се през декември, включен е в Културния календар на Община Велико Търново и в Културния календар на МК. Ще участваме и във всички концерти,организирани от НЧ „Цар Борис III – 1928“ и от Столична община, район Сердика.
Изготвил:
доц. д-р Миглена Ценова (Институт за изследване на изкуствата, БАН, и НЧ „Цар Борис III – 1928”),
д-р Вера Ценова (НЧ „Цар Борис III – 1928”).
- ШКОЛА ПО КИТАРА
През учебната 2024/2025 г. обучението по китара се извършва индивидуално, по изготвена програма и методика на преподаване за начинаещи и напреднали, без възрастови ограничения, с Електрическа или Класическа китара.
Използва се следната методика на преподаване:
За начинаещи:
Елементарна теория на музиката; Опознаване инструмента – Китара /Електрическа, Класическа /Акустична/;Методи на настройване с тунер; Свирене с перо на Електрическа китара; Пръстово свирене на Класическа китара; Гами и технически упражнения на 1-ва позиция; Акорди на 1-ва позиция с отворени струни; Работа с метроном за овладяване на нотните стойности и етюди; Мажорни и минорни гами в две октави във всички позиции; Ритмични упражнения; Овладяване на различни стилови акомпанименти; Индивидуална работа, според стиловия интерес на ученика; Стилове: ROCK, BLUES, COUNTRY, FUNK, JAZZ, CLASSICAL GUITAR и др.
За напреднали:
Изучаване методите на свирене на световно известни китаристи; Специални занимания за любителите на CHICKEN PICKIN – техника свирене с перо и щипане с пръсти; Работа по метода на BRENT MASON – носител 7 пъти на GRAMMY за китарист на годината и др.
Привличането на нови ученици, младежи и др. се извършва посредством популяризиране на дейността чрез реклама, обяви и специализирани сайтове, където може да се видят клипове на преподавателя и участия в концертни изяви.
Преподаването /обучението/ по китара е съобразено с дейностите в народното читалище и на школата, като при необходимост може да се провежда и онлайн, чрез различните приложения – Viber, WhatsApp, Messenger и др.
Обучението по китара предлага и подготовка на деца и напреднали курсисти, желаещи да кандидатстват в музикално училище или консерватория.
През 2025 г. школата ще вземе участие в концерти и прояви, организирани от читалището.
Изготвил: Борис Сотиров, преподавател по китара
Програма на Софийска китарна школа с ръководител Теодор
Грозданов:
„Софийска китарна школа“ към читалище „Цар Борис III – 1928” е с брой ученици – 28 – деца на възраст между 5 и 17 години.
Обучението в школата е насочено към индивидуалното и ансамбловото свирене.
Учебният материал и преподаването е съобарзено спрямо нуждите и възможностите на децата, като тематичното разпределение е спрямо учебните пособия на Валентин Вълчев – „Да свирим на китара – част 1“, „Да свирим на китара- част 2“ и „Да свирим на китара – част 3“.
Умението за ансамбловото свирене е значима част от развитието на всеки музикант. Основата му се изучава и в индивидуалните уроци, когато ученикът свири със своя преподавател.
През 2025 година „Софийска китарна школа“ ще участва в:
- XVIIII международен конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти – 18-21 април;
- Великденски концерт на НЧ „Цар Борис III – 1928“;
- XXVIII Международен конкурс за класическа китара в гр. Кюстендил – Месец Май;
- Месец Юни – музикална продукция на учениците;
- 17 септември – Денят на София – концерт на открито, организиран от Район Сердика;
- Месец декември – Коледен концерт на НЧ „Цар Борис III – 1928“.
Изготвил: Теодор Грозданов, преподавател по китара
- ШКОЛА ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНИ ИЗКУСТВА
Програмата за обучение през 2024 – 2025 г. съдържа:
- Разбор на изучаваното през миналата учебна година.
- Теоретични беседи за разясняване общите положения на изобразителното изкуство на новите ученици.
- Запознаване на учениците с историята на изобразителното изкуство – рисуване, скулптура, архитектура, дизайн и други.
- Рисуване от натура
- Рисуване на композиция по зададена тема
- Рисуване по фантазия
- Рисуване с черно – графика.
- Живопис – акварел, масло и пастели.
Предвижда се при възможност участие в следните събития: - Участие в изложби и конкурси по рисуване.
- Участия в събития, изготвяне на плакати и афиши за изложби и конкурси.
Изготвил: Ивайло Стоин, преподавател по рисуване
- КАБИНЕТ ПО РЕХАБИЛИТАЦИЯ НА ДЕЦА С УВРЕДЕН СЛУХ – ДЕЙНОСТ ПРЕЗ 2024 – 2025 г. Кабинетът за рехабилитация на слуха и говора ще работи индивидуално с лица, които имат слухови и говорни проблеми.
Изготви: ЕЛЕНА ЧАКЪРОВА
Секретар на НЧ „Цар Борис III – 1928”
София,
02.11.2024 г.