ХОР НА СОФИЙСКИТЕ МОМЧЕТА
Хорът на софийските момчета при читалище „Цар Борис ІІІ – 1928” е първият в България момчешки хор, създаден през 1968 г.

Александър Митев завършва Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ (Магистър) в класа по „Хорово дирижиране“ на проф. д-р Адриана Благоева и „Педагогика на обучението по музика“ (Магистър) с научен ръководител проф. д-р Адриана Благоева. Завършва „Специална и училищна психология“ в Нов български университет с професионална квалификация „Училищен психолог“. Понастоящем е докторант в програма „Методика на обучението по музика“ във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, под научното ръководство на проф. дн Марияна Булева и доц. Цветелина Славова. Александър Митев е хорист в Хор „Бодра смяна“ с диригент Лиляна Бочева в продължение на седем години и тринадесет години в Хора на софийските момчета с диригент проф. д-р Адриана Благоева, като неколкократно е солист на Хора. Като ученик е хорист в Хора на Музикалното училище под диригентството на Татяна Христова, а като студент в Големия курсов хор на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с ръководител проф. д-р Адриана Благоева.
Александър Митев е хормайстор и преподавател по солфеж в Хора на софийските момчета в продължение на пет години (2017 – 2022).


Понастоящем Александър Митев е член на Международната организация за музикално образование (I.S.M.E.) и Синдикат „Образование“ – към КТ „Подкрепа“. В периода 2021 – 2023 г. е член на Настоятелството на Народно читалище „Цар Борис III – 1928“ с предложена кандидатура от проф. д-р Адриана Благоева. Още като студент, в периода 2012-2014 г. работи като музикален ръководител на Вокална формация “Сладък глас“ при НЧ “Съзнание – 1922 г.“, гр. Перник.
Многобройни са личните награди и признания, които Александър Митев печели през годините. Сред тях са: Кристална лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци (2016 г. – Юбилейно издание); Награда „Достоен българин“ на вестник „24 часа“ и Българската национална телевизия (2012 г.); Награда за изключителни постижения в IX Национален конкурс за креативни творби на Асоциация на Кеймбридж училищата и издателство „КЛЕТ България“; Втора награда на IX Конкурс „Музика и знание“ – Теория на музикалните елементи (2013 г., НБУ); Грамота за принос в популяризирането на руската музика в България (2010 г.); Награда на публиката в конкурса „Добрите практики на фокус“ – за отличена педагогическа практика (2023); Грамота за принос в културния живот на 32. СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“. Сред неговите най-значими награди е Награда на публиката на VII Национален фестивал на коледната и новогодишната песен – Хасково, която печели с написаната от него музикална творба „Коледа е дошла“. Първото изпълнение на творбата е от Детски хор „Орфей“ – гр. Хасково, под диригентството на г-жа Елена Шопова.
Александър Митев участва активно в конференции, семинари и проекти. Пише статии по проблеми на хоровото изкуство и педагогически проблеми, публикувани в реномирани научни издания. Сред тях са „Феноменът „училищен хор“ в България през XXI век“; „Празнични аспекти в репертоара на училищния хор“; „Проблемни аспекти в музикалното обучение – от фолклорното към професионалното“; „Взаимодействието учители – психолози: аспекти на работата с ученици със специални образователни потребности“ и др. През 2023 г. изнася доклад на X Международна научна конференция „Педагогическото образование – традиции и съвременност“ (Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий), а през 2024 г. на Академичния форум Интегрална музикална теория/11/2024 Musica in modi di festa – Български композиторски визии (Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“). Подчертан е научният му интерес към изследването на детските хорове в България от Възраждането до наши дни, както и разработването на съвременни методи за работа с хористи. Има над двадесет участия в сертифицирани специализирани педагогически и музикално-педагогически обучения в България и чужбина като обучител и обучаем. Неколкократно е член на жури в национални и международни конкурси; участва в творчески комисии и др.
Малко история на Хора на Софийските момчета
Основател и диригент на състава до 1989 г. е Лиляна Тодорова. С много трудолюбие и обич тя създава самобитен хоров колектив, който се отличава с добри музикални качества и с малката възраст на певците.
Диригент на хора от 1989 г. до края на 2024 г. е проф. д-р Адриана Благоева. С упоритост и творческа смелост тя работи за превръщането на състава в постоянен участник в концертния живот на столицата и страната.
проф. д-р Адриана Благоева (1960-2025)
Под нейно ръководство съставът развива много активна концертна и записна дейност в страната и чужбина и печели една Голяма, пет Първи и пет Втори награди от 7 международни хорови конкурса.
Под диригентството на Адриана Благоева Хорът на софийските момчета значително разширява своя репертоар. В него наред с българската музика, са включени и творби от различни музикални стилове и жанрове от 14 век до наши дни. Специално място в репертоара на хора заемат църковнославянската музика и обработките на български фолклор. Съставът е издал 10 самостоятелни CD и е участвал с изпълнения съвместно с други състави в други 8 CD. Българското национално радио и Българската национална телевизия разполагат с много записи на хора под нейно диригентство.
През 1997 г. проф. А. Благоева създава Младежката формация към Хора на софийските момчета. В нея участват само бивши хористи от момчешката формация. Така Хорът на софийските момчета се изявява с три концертни състава – момчета, младежи и смесена формация.
А. Благоева е носител на специалната награда за диригентско майсторство от І-я международен хоров конкурс в Болцано, Италия през 2000 г.
Хорът на софийските момчета под диригентството на Адриана Благоева става носител на „Сребърна лира” /1998 г./, и „Златна лира” /2008 г./ на СБМТД, а през 2009 г. и 2012 г. е удостоен двукратно и с най-голямата награда за музика в България –„Кристална лира” в категорията „Хорово изкуство”. Той е „Музикант на годината” за 2002 г. в категория „Активна творческа дейност” в класацията на „Allegro vivace” на БНР. Двукратно е награждаван с наградата „Златно перо” /1998, 2013 г./ за принос в българската култура. Носител е на Почетен плакет на Министерството на културата за високи художествени постижения, на специални грамоти на Столичната община, на Почетен плакет на Българския хоров съюз, на Съюза на българските композитори, на Съюза на народните читалища, орден „Св. Св. Кирил и Методий“ на Президента на РБългария през 2021 година.
А. Благоева и Хорът на софийските момчета са концертирали многократно в Гърция, Русия, Полша, Италия, Испания, Франция, Германия, Швейцария, Словения, Сърбия, Босна и Херцеговина, Словакия, Унгария, Молдова, Белгия, Турция и Япония.
А. Благоева е автор на статии и е участвала в теоретични конференции по проблемите на хоровото пеене и музикалното възпитание в България, Русия, Гърция, Испания. Провеждала е открити репетиции с Хора на софийските момчета в Гърция, Германия и Япония и е ръководила майсторски класове по работа с хор и хорово дирижиране в Мексико.
Значително се активизира концертната и записната дейност, усъвършенстват се художествените качества на състава. Традиционни стават Коледните и Великденските концерти. Хорът е желан участник в големи национални музикални форуми като Международния музикален фестивал „Софийски музикални седмици”, Международните ученически хорови празници „Д. Войников” – Шумен и др.
В края на своя жизнен път Адриана Благоева е професор по хорово дирижиране, доктор по музикознание и музикално изкуство, заемала е длъжностите Декан на Теоретико‐композиторски и диригентски факултет и заместник ректор на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” – София.
Мисия и цел
Хорът на софийските момчета има за цел да приобщи момчетата към необятния свят на музиката чрез хоровото изкуство. Чрез цялостната си дейност той развива музикалните дадености на момчетата, които обичат да пеят, и ги превръща в истински концертни изпълнители. Работата върху разнообразен репертоар разширява значително кръгозора, а срещите с публиката у нас и в чужбина оставят трайни и емоционални спомени.
Наред с музикалното развитие, работата в хора формира у певците редица важни личностни качества като:
- дисциплина и работоспособност;
- лична отговорност и зачитане правата на другите;
- увереност в себе си;
- високи морални стандарти;
- умения за работа в екип;
- стремеж към високи постижения.
Над 1700 момчета са преминали досега през Хора на софийските момчета. Това е истинска певческа школа, в която децата се приобщават към света на музиката, формират усета си към красивото и стойностното.
Много от възпитаниците на хора са направили музиката своя професия – сред тях има инструменталисти, певци, диригенти, педагози, композитори.
Ако имате желание и вашето момче да участва в Хора на софийските момчета, моля попълнете формата за заявка тук.
Пианист
Зорница Гетова
От 1999 до 2017 година хормайстор и пианист на хора е Зорница Гетова.
Тя е завършила хорово дирижиране и тонрежисура в НМА “Проф.Панчо Владигеров“, а от 2005 година работи като корепетитор към катедра “Дирижиране“.
График на заниманията
– Стажанти А и Б /и солфеж/ – всеки ден от 18:30 – 21:30 ч.
– Концертния състав /Рит. зала/ – всеки ден от 17:00 – 21:00 ч.
– събота от 09:00 –18:00 ч.